首页> 外文OA文献 >A vallásos attitűdök, a megküzdési módok és a lelki egészség összefüggései serdülő- és fiatal felnőttkorban = The relationship between religious attitudes, coping strategies, and mental health in adolescence and young adulthood
【2h】

A vallásos attitűdök, a megküzdési módok és a lelki egészség összefüggései serdülő- és fiatal felnőttkorban = The relationship between religious attitudes, coping strategies, and mental health in adolescence and young adulthood

机译:宗教态度,应对方式与青少年和成年后的心理健康之间的关系=宗教态度,应对方式与青少年和成年后的心理健康之间的关系

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

Egyre több kutatás bizonyítja a vallás pozitív hatását a lelki egészségre nézve. A jelen vizsgálatban arra a kérdésre kerestük a választ, hogy serdülők és fiatal felnőttek esetében hogyan függ össze a vallásos attitűd a megküzdés adaptív és nem adaptív formáival, valamint hogy lehet-e közvetítő szerepe a megküzdésnek a vallásosság és lelki egészség közötti kapcsolatban. 190 budapesti középiskolás (átlagéletkoruk 16,9 év) és 213 egyetemista (átlagéletkoruk 21,4 év) töltötte ki anonim, önkitöltős kérdőívünket. Eredményeink szerint a transzcendens elfogadása mind a serdülő, mind a fiatal felnőtt mintán erős összefüggést mutat az érzelmi-adaptív megküzdés faktorával, melyben szerepel a társas támasz elfogadása/igénybevétele is. A regressziós elemzés eredményei arra utalnak, hogy az érzelmi-adaptív és a problémaközpontú megküzdés közvetítő tényezőként játszhat szerepet a vallásosság és a pozitív lelki egészség kapcsolatában. A vallásosság változása miatt azonban a vallásosság különböző aspektusai (középiskolásoknál a templomba járás gyakorisága és a transzcendens elfogadása, egyetemistáknál a vallásos kijelentések szimbolikus értelmezése) járulnak hozzá a megküzdési stratégiák választásán keresztül a jobb lelki egészséghez. | There is a growing body of evidence proving the protective effects of religion on mental health. In the present study our aim was to explore the relationship between religious attitudes and adaptive and non-adaptive coping, as well as the possible mediating role of coping in the relationship between religion and mental health in an adolescent and young adult sample. Data was gathered from 190 high-school students (mean age 16.9) and 213 university students (mean age 21.4) with the help of self-administered questionnaires. Our results show a strong relationship between the inclusion of transcendence and the factor of emotional-adaptive coping, including social support, in both age groups. Results of the regression analysis suggest that emotional-adaptive and problem-focused coping might play a mediating role in the relationship between religion and mental health. Due to the changes in religiosity, however, it is different aspects of religion (frequency of church attendance and inclusion of transcendence in high-school students, and symbolic interpretation in university students) that enhance mental health through the choice of coping strategies.
机译:越来越多的研究证明宗教对心理健康的积极影响。在本研究中,我们试图回答以下问题:青少年和年轻人的宗教态度如何与适应性和非适应性应对方式有关,以及应对是否可以在宗教与心理健康之间发挥中介作用。布达佩斯的190名高中学生(平均年龄16.9岁)和213名大学生(平均年龄21.4岁)填写了我们自行管理的匿名问卷。根据我们的研究结果,无论是在青少年样本中还是在年轻人样本中,超验者的接受都与情绪适应性应对的因素密切相关,其中还包括接受/使用社会支持。回归分析的结果表明,情绪适应和以问题为中心的应对可能在宗教与积极的心理健康之间的关系中起中介作用。但是,由于宗教信仰的变化,宗教信仰的不同方面(高中学生参加教堂的频率和超然接受,大学生对宗教言论的象征性解释)通过选择应对策略来改善心理健康。 |越来越多的证据证明宗教对精神健康的保护作用。在本研究中,我们的目的是探讨宗教态度与适应性和非适应性应对之间的关​​系,以及在青少年和年轻人中,应对在宗教与心理健康之间的关系中可能发挥的中介作用。借助自我管理的问卷调查,从190名高中生(平均年龄16.9)和213名大学生(平均年龄21.4)中收集了数据。我们的研究结果表明,在两个年龄段中,超越的包容性与适应情绪的因素(包括社会支持)之间都有很强的关系。回归分析的结果表明,情绪适应和以问题为中心的应对可能在宗教与心理健康之间的关系中起中介作用。然而,由于宗教信仰的变化,宗教的不同方面(参加教堂的频率和高中学生的超越性以及大学生中的象征性解释)通过选择应对策略来增强心理健康。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
代理获取

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号